Pravý český česnek

Pravý
český česnek

Lokální sklizeň i odrůdy

Český česnek (Allium sativum) je tradiční zeleninou a v České republice má dlouhou historii pěstování, které je rozšířeno po celém našem území. Česnek je nezbytnou a velmi oblíbenou ingrediencí v gastronomii. Jeho unikátní chuťové a aromatické vlastnosti přispívají k bohatství a rozmanitosti nejen české kuchyně.

V rámci Iniciativy ČESKÉ POLE jsme společně s českým pěstitelem podpořili produkci tradičních českých odrůd česneku, abychom společně vrátili jeho autentickou chuť do české gastronomie.

České odrůdy česneku

Společnými silami se nám podařilo vypěstovat hned dvě původní české odrůdy – Bjetin a Slavin. Obě odrůdy patří do skupiny ozimých paličáků, které mají zpravidla nižší počet velkých stroužků v jedné cibuli.

Vyznačují se vysokou odolností vůči chladu. Z důvodu dlouhé vegetační doby obsahují velké množství silic a minerálních látek, které čerpají z půdy. Chuť obou odrůd je velmi příjemná, ostrá a ušlechtilá.

Odrůda Slavin

Cibule Slavinu mají pravidelný kulovitý tvar s nafialovělou suknicí. Tato odrůda má podlouhlý tvar stroužků a díky velmi ostré chuti se hodí například k dochucování masa a jiných pokrmů. Není citlivá na počasí, sklízí se zpravidla kolem 20. července. Doba sklizně se může měnit v závislosti na podnebí a nadmořské výšce.

Odrůda Bjetin

Cibule Bjetinu jsou kulovitého tvaru se smetanově zbarvenou suknicí. Jedná se o jednu z nejranějších odrůd, která se sklízí od poloviny června do začátku července v závislosti na podnebí a nadmořské výšce. Díky příjemně ostré chuti má v kuchyni široké využití. Hodí se především do polévek, salátů, omáček a pokrmů připravovaných z masa.

Oblast pěstování

Pro pěstování česneku jsou důležitá slunná, výhřevná a vzdušná stanoviště. Náš česnek pochází z českého pole v úrodné Polabské nížině, kde jsou pro jeho pěstování výborné půdní i klimatické podmínky.

NAŠI FARMÁŘI

Josef Bulant

Letošní sklizeň obou odrůd pravého českého česneku pro nás v Polabí vypěstoval pan Josef Bulant, jehož dědeček založil v roce 2006 rodinnou farmu BulKo, s.r.o. Pan Bulant se věnuje pěstování česneku osobně a s vášní celý život.

Česnek chutná i pomáhá

Česnek je nejen výborný do pokrmů, ale i zdraví prospěšný. Snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Rovněž zlepšuje trávení a podporuje žaludeční funkce, zdravou funkci jater, ledvin a prostaty.

Recept na cmundu po kaplicku

Prohlédnout
Recept na cmundu po kaplicku

Podporují nás